Subscribe | Advertise
Contact Us | About Us
Submit News | PDF Access

Home · News · Videos · Photos · Community · Sports · School · Church · Obituaries · Classifieds · Supplements · Webcam · Search

Sports News



Text sizer: Large | Small   

Youth basketball title games are Saturday

image
Zach Halstead (with ball) of EASI Printing drives to the basket as R.J. Bibee (right) of Doc Jones Used Auto Parts defends in Senior Boys Division action Saturday. Wesley Moody (#50) and Jawan Morris (#12) trail the play. (Photo by Larry Chowning)
ARTICLE

The Middlesex Youth Basketball League will conclude its 2009 season this Saturday, March 7, with the tournament championship games at Middlesex High School.

In the Junior Boys Division title game, regular season champion Ryman’s AC/Heating (6-1) will battle third-seeded Pitts Lumber (4-3) at 8:45 a.m.

In the Senior Boys Division title game, regular season champion Harrow’s Home Center (7-0) will play second-seeded EASI Printing (5-2) at 9:55 a.m.

In the Girls Division title game, regular season champion Allen Group (7-0) will meet second-seeded Hurd’s Hardware (4-3).

image
Avis Keeling, (#21) of Hurd’s Hardware goes strong to the hoop as Monica Ward (#7) of Little Sue attempts to defend in Girls Division action Saturday. Trailing the play is Katelyn Eubank of Little Sue (#2). (Photo by Larry Chowning)

Last Saturday’s results:

Senior Boys Semifinals

EASI Printing 17
Doc Jones UAP 8

EASI (17): Robbie Pitts 3, Clayton Hogge 2, Jawan Morris 4, Wesley Moody 5, Kyle McNamee 2, Avery Lefevre 1.
Doc Jones (8): Calvin Rhodes 4, Jacob Lawson 2, Jeremy Collier 2.

Harrow’s Home Center 41
Marshall’s Drug 25

Harrow’s HC (41): Bryant Gresham 9, Phillip Hart 2, Eder Sosa 4, Malik Green 6, Zachary Belcher 2, Jimmy Brown 4, Brent Carter 2, Jacob Self 2, Jospin Sosa 4, Chris Chewning 6.
Marshall’s Drug (25): Kyle Shelton 4, Devante Robertson 2, Andre Campbell 8, John Hogge 5, Collin Johnson 3, Brandon Shirley 3.

Junior Boys Semifinals

Pitts Lumber 18
Thrift Oil 13

Pitts Lumber (18): Sean Johnson 4, Kenneth Reed 4, Kendrick Reed 2, Garrett West 4, Josh Waite 2, Trevor Revere 2.
Thrift Oil (13): Jamal Jones 4, Gregory Pitts 6, Carlos Marshall 3.

Ryman’s AC/Heating 29
Southside Sentinel 12

Ryman’s AC (29): Marquez Holmes 8, Trevone Hooks 6, Demonte Sutton 6, Raquan Marshall 7, Michael Epps 2.
Sentinel (12): Allen Duke 6, Elliott Redmon 2, Deandre Briggs 2, Salvatore Hogge 2.

Girls Division Semifinals

Hurd’s Hardware 21
Little Sue 12

Hurd’s (21): Simone Burrell 6, Brianna Dunlevy 2, Rachel Crews 2, Grace Rutkowski 5, Nicole Liberato 6.
Little Sue (12): Andrea Alvarado 2, Brooke Rowe 2, Joey Stinchcomb 4, Monica Ward 2, Jenna Davis 2.

Allen Group 36
Carlton & Edwards 6

Allen Group (36): Elizabeth McCarthy 10, Katie Hodges 2, Hannah Loftis 2, Madison Thomas 8, Courtney Kimble 4, Taylor Atkinson 4, Ashley Peters 4, Jasmine Faucett 2.
Carlton & Edwards (6): Lisa Shoaff 2, Jessie Ann Drewry 2, Julianna Soloman 2.

posted 03.05.2009

By commenting, you agree to our policy on comments.