Subscribe | Advertise
Contact Us | About Us
Submit News

Home · News · Videos · Photos · Community · Sports · School · Church · Obituaries · Classifieds · Supplements · Webcam · Search

Sports News



Text sizer: Large | Small   

Youth basketball championship game is Saturday

image
Carlos Marshall of Pitts Lumber drives for a shot as Kian Cheatham of the Southside Sentinel defends. (Photo by Larry Chowning)
The Middlesex Youth Basketball League will hold the championship games of its post-season tournament this Saturday, March 13, at Middlesex High School.

  • At 8:45 a.m. in the Junior Boys Division title game, second-seeded Pitts Lumber will play fourth-seed Ryman’s Air Conditioning.

  • At 10 a.m. in the Girls Division championship game, top-seeded Allen Group will play second-seeded Little Sue.

  • At 11:15 a.m. in Senior Boys Division title game, second-seeded Harrow’s Home Center will battle fourth-seeded Marshall’s Drug.

Following are the results of last week’s first round and semifinal games in the Middlesex Youth Basketball League tournament.

Junior Boys Division

Pitts Lumber 13
Southside Sentinel 11

Pitts Lumber (13): Raquan Marshall 6, Carlos Marshall 4, Keonte Norris 2.
Southside Sentinel (11): Kendrick Hunley 6, Alex Fitchett 2, Joe Hall 2.

Ryman’s Heating A/C 16
Thrift Oil 13

Ryman’s Heating A/C (16): Jamel Reed 6, Trey Johnson 4, Japen Reed 2, Chipper Anderson 2.
Thrift Oil (13): Jalen Morris 4, Deandre Briggs 5, Elijah Darnell 2, Greg Pitts 2.

Girls Division

Carlton and Edwards 14
Walton’s Seafood 8

Carlton and Edwards (14): Shelby Lewter 3, Meghan Shores 3, Hannah Mark 2, Emilie Smith 2, Julianna Solomon 4.
Walton’s Seafood (8): Tambria Wake 2, Givonnie Reed 4, Miranda Kimble 4.

Allen Group 33
Carlton and Edwards 1

Allen Group (33):  Madison Thomas 10, Abby Loftis 4, Courtney Kimble 10, Katie Hodges 2, Sydney Pitts 1.
Carlton and Edwards (1): Shelby Lewter 1.

Little Sue 25
Hurd’s Hardware 22

Little Sue (25): Andrea Alvarado 2, Jessie Alvarado 5, Dana Hunter 5, Monica Ward 2, Techera Carey 7, Zinnie Reed 4.
Hurd’s Hardware (22): Grace Rutkowski 16, Shannon Bristow 4, Avis Keeling 4, Raven Hammond 2.

Senior Boys Division

Marshall’s Drug 38
Doc Jones UAP 35

Marshall’s Drug (38): Gregory Robinson 6, Andre Campbell 6, Brad Gills 4, Devonte Campbell 4, Hunter Davis 7, Brandon Shirley 1, Kyle Lawson 10.
Doc Jones UAP (35):  Zeb Burrell 3, Deangelo King 8, Zach Daniel 2, Chris Blake 4, Marquez Holmes 7, Austin Revere 5, Rick Reed 2, Kenneth Reed 2, Andrew Forbes 2.

Harrow’s Home Center 22
EASI Printing 16

Harrow’s Home Center (22): Malik Green 6, Jimmy Brown 4, Brett Carter 7, Eder Sosa 5.
EASI Printing (16): Kaleb Wake 1, Wesley Moody 2, Andre Johnson 2, Brett Pausic 7, Juwan Morris 4.

posted 03.10.2010

By commenting, you agree to our policy on comments.