Subscribe | Advertise
Contact Us | About Us
Submit News | PDF Access

Home · News · Videos · Photos · Community · Sports · School · Church · Obituaries · Classifieds · Supplements · Webcam · Search

Sports News



Text sizer: Large | Small   

Barracudas devour West Point

image
Urbanna Barracudas swimmer Emily Moore competes in the age 15 and older girls relay against West Point. (Photo by Larry Chowning)

The Urbanna Barracudas defeated West Point 374-190 in a Middle Peninsula Swim League meet on June 23, in Urbanna. Results of the Urbanna swimmers are as follows:

Kickboard: Marie Hutchens, Jayla Johnson, Abi Marshall, Hali Valadez, Alexis Davis, Morgan Milby, Delaney Ruark, Erik Graulich, Crosby Mason, Demarius McIntosh.

Freestyle: 1st place, Sarah Walton, Avary Payne, Hailey Walton, Taylor Shores, Christopher Garrett, Jordan Walton, Nathaniel Francis, Sarah Culley, Hunter Hudnall, Rachel Hudnall, Sarah Grace Hurley, Claire Rae, Cecily Francis, Trip Hurley, Benny Gyenge, Amber Daughtry, Saylor Jensen, Abby Blankenship, Alexandra Fuccella; 2nd place, Hannah Jackson, Jacob South, Emilie Smith, Evan Mason, Chelsea Hall, Brittin Payne, Clayton Colley, Emily Moore, Alana Vandyke, Lauren Shores, Jefferson Elkin, Hannah Duke, Caroline Fuccella, Lillie Richardson, Katie Gibson; 3rd place, Jack Ruark, Nicholas Roane, Nathan Damron, Catherine Walton, Joshua South, Amber Self, Kathy Michos; 4th place, Ainsley Yard, Emily Roane.

Backstroke: 1st place, Hannah Jackson, Avary Payne, Hailey Walton, Healy Bray, Christopher Garrett, Allison Payne, Rachel Hudnall, Matthew Elliott; 2nd place, Amber Daughtry, Benny Gyenge, Meghan Shores, Will Howard, Caitlin Blankenship, Nathaniel Francis, Sarah Culley; 3rd place, Evan Mason, Ashley Walton, Nathan Damron.

Breaststroke: 1st place, Chloe Smith, Cole Ruark, Rachel Howard, Taylor Shores, Jordan Walton, Nathaniel Francis, Catherine Walton, Clayton Colley, Sarah Ann Goodrich, Jenna Davis, Will Howard, Ellie Gale, Reilly Price, Caroline Fuccella, Ainsley Yard; 2nd place, Hannah Duke, Meghan Shores, Evan Mason, Sarah Grace Hurley, Claire Rae, Alana Vandyke, Christopher Daniel, Michaela Chowning, Alexandra Fuccella, Rachel Valadez; 3rd place, Benny Gyenge, Larkin Rae, Lauren Shores, Rachel Hudnall, Kathy Michos, Saylor Jensen; 4th place, Schuyler Sibley, Katie Gibson.

Fly: 1st place, Sarah Walton, Jacob South, Hailey Walton, Jack Ruark, Healy Bray, Patrick Elliott, Jordan Walton, Matthew Elliott; 2nd place, Chloe Smith, Cole Ruark, Emilie Smith, Trip Hurley, Chelsea Hall, Emily Moore; 3rd place, Hailey Colley; 4th place,  Brittin Payne.

Individual Medley: 1st place, Healy Bray, Patrick Elliott, Allison Payne, Matthew Elliott; 2nd place, Chelsea Hall; 3rd place, Hailey Colley.

Freestyle Relay: 1st place, Hannah Jackson, Hannah Duke, Chloe Smith, Sarah Walton; Bryan Graulich, Cole Ruark, Jacob South, Avary Payne; Meghan Shores, Ellie Gale, Abby Blankenship, Emilie Smith; Will Howard, Jack Graulich, Trip Hurley, Jack Ruark; Nicholas Roane, Christopher Daniel, Christopher Garrett, Patrick Elliott; Sarah Grace Hurley, Allison Payne, Caitlin Blankenship, Brittin Payne; Hailey Colley, Emily Moore, Catherine Walton, Sarah Culley; 2nd place, Amber Daughtry, Caroline Fuccella, Saylor Jensen, Amber Self; Sarah Ann Goodrich, Ashley Walton, Jenna Davis, Taylor Shores; Schuyler Sibley, Dylan Keller, Hunter Hudnall, Clayton Colley; 3rd place, Laura Walton, Rachel Valadez, Ainsley Yard, Colleen Rae; Katie Gibson, Michaela Chowning, Rachel Howard, Alexandra Fuccella; Claire Rae, Cecily Francis, Alana Vandyke, Lauren Shores; 4th place, Emily Roane, Reilly Price, Kathy Michos, Lillie Richardson.

Medley Relay: 1st place, Hannah Jackson, Chloe Smith, Sarah Walton, Hannah Duke; Avary Payne, Cole Ruark, Jacob South, Benny Gyenge; Meghan Shores, Emilie Smith, Hailey Walton, Abby Blankenship; Will Howard, Larkin Rae, Jack Ruark, Evan Mason; Ashley Walton, Taylor Shores, Healy Bray, Chelsea Hall; Christopher Daniel, Christopher Garrett, Patrick Elliott, Nicholas Roane; Allison Payne, Sarah Grace Hurley, Jordan Walton, Caitllin Blankenship; Rachel Hudnall, Catherine Walton, Hailey Colley, Sarah Culley; Hunter Hudnall, Clayton Colley, Matthew Elliott, Schuyler Sibley; 2nd place, Amber Daughtry, Colleen Rae, Caroline Fuccella, Rachel Valadez; Katie Gibson, Rachel Howard, Alexandra Fuccella, Ellie Gale; Jenna Davis, Lauren Shores, Sarah Ann Goodrich, Brittin Payne; 3rd place, Kathy Michos, Michaela Chowning, Lillie Richardson, Reilly Price; Cecily Francis, Claire Rae, Lauren Shores, Alana Vandyke; 4th place, Laura Walton, Saylor Jensen, Ainsley Yard, Amber Self.

The Urbanna Barracudas Swim Team is being sponsored this season by Urbanna Masonic Lodge #83 AF&AM, Dr. Eric N. Miller DDS, and Bethpage Miniature Golf & Ice Creamery.  

posted 07.01.2009

By commenting, you agree to our policy on comments.